מפרט כללי לחיזוק מבני בטון
ביריעות חוזק סינטטיות מסוג FRP
פאואר מש בע"מ מייצגת בארץ את החברה האמריקאית Fyfe Co LLC – אחת היצרניות הגדולות בארה"ב ובעולם של רצועות פחמן (prefabricated) ויריעות פחמן או זכוכית לחיזוק– חומרים מרוכבים מהסוג FRP. כמתכננים, משווקים ומיישמים מערכות לחיזוק מבנים, הננו עוזרים בתכנון החיזוק, נותנים הדרכה מקיפה לקבלנים ומבצעים לפי הדרישה פקוח עליון על העבודות באתרים. תכנון החיזוק נעשה לפי התקן האמריקאי ACI 440 2R - 02 בהתחשב בדרישות ומגבלות התקן הישראלי ת"י 466.

כללי:
המערכות לחיזוק מבני בטון קיימים מבוססות על רצועות פחמן ויריעות חוזק, העשויות מסיבי זכוכית או פחמן, חד או דו- כיווניות נבדלות בצפיפות שונה המתבטא במשקל היריעה למ"ר. להספגת היריעות והדבקתן לבטון משמש אפוקסי מקורי בשם Tyfo S המהווה חלק בלתי נפרד ממערכת החיזוק. להלן סוגי היריעות העיקריות שחברתנו משתדלת להחזיק במלאי שוטף:
  • יריעות פחמן חד – כיווניות מסוג SCH41 במשקל 640 ג' למ"ר
  • יריעות זכוכית חד – כיווניות מסוג SHE 51A במשקל 920 ג' למ"ר
  • יריעות זכוכית חד – כיווניות מסוג SEH25A במשקל 550 ג' למ"ר
  • יריעות WEB דו – כיווניות במשקל 250 ג' למ"ר
להספגת היריעות והפיכתן לחומר מרוכב קשיח משמש אפוקסי מסוג Tyfo S , בעל תכונות מכאניות מוגדרות ומובטחות, המסופק במנות בנות 8.4 ק"ג (A + B ). האפוקסי בצורה המקורית דלילה יחסית משמש גם כפריימר ליישום על פני הבטון. במידת הצורך ובמיוחד כאשר ההדבקה נעשית מעל הראש, ניתן להסמיך את האפוקסי ע"י חומר מסמיך כדי להקנות לו דביקות יתרה. כמו כן, האפוקסי המוסמך יכול לשמש לשיפור ההדבקה בין היריעות במערכת רב – שכבתית.

כאשר נדרשת הגנה מאש, הננו משתמשים במערכת מקורית של חברת Fyfe הנקראת .AFP המערכת מורכבת מארבע שכבות, המיושמות ע"ג היריעות המודבקות (פריימר, שכבה מקשרת, שכבה יסודית וצבע מגן עליון). המערכת מיועדת להקניית 1 - 4 שעות ההגנה, לפי הדרישה. המערכת עברה בדיקות מחמירות של התקן האמריקאי ועמדה בהם. דו"ח הבדיקה ניתן לקבל לפי הדרישה.

העבודה מתבצעת לפי ההנחיות הכלליות המובאות במסמך זה ולפי הנחיות ספציפיות של המתכנן. המבצע - קבלן מוסמך רשמי מטעם יצרן המערכת (Fyfe Co LLC) או קבלן מנוסה אחר, בפקוח הנדסי צמוד. אם העבודה בוצעה בפקוח של חברתנו, רשאי המזמין לקבל מאתנו אישור פורמאלי על תקינות הביצוע והתאמתו לדרישות המתכנן

דרישות לבטון הכנת השטח
לפי דרישת התקן האמריקאי לחיזוק מבני בטון ע"י חומרים מרוכבים, הבטון צריך להיות לפחות ב 20 .להכנת פני הבטון לקראת הדבקת יריעות או רצועות חיזוק יש חשיבות עליונה, כי העברת הכוחות מהזיון ליריעות נעשית באמצעות הבטון. לפי כך, היריעות יודבקו על בטון חזק, יציב ויבש , ישר ככל האפשר ונקי מכל חומר מפריד, כגון שכבות טיח או צבע, קיורינג קומפאונד וכ"ד. על מנת לקבל פני שטח מתאימים להדבקה איכותית, מומלץ לחספס את פני הבטון ע"י התזת חול או השחזה מכאנית ידנית. אם פני הבטון מכילים אזורי סגרגציה, חורים או חללים, ממלאים אותם בדייס צמנטי בלתי מתכווץ, חזק ומהיר התקשות. לתיקון שטחים רחבים יותר משמש דייס אפוקסי, המתקבל ע"י הוספת חול קוורץ דק יבש, המעורבב עם צמנט ביחס 1:1, עד קבלת תערובת משחתית למריחה. בטרם יישום הדיים, מורחים על פני הבטון פריימר אפוקסי בשכבה דקה.
הכנת חומרים אפוקסיים
כפי שצוין לעיל, הדבקים האפוקסיים הם דו- רכיביים. לא מומלץ לחלק את המנות, רצוי לערבל מנות שלמות כפי שמסופקות ע"י היצרן. אם נאלצים לחלק את המנות, החלוקה נעשית לפי המשקל או הנפח, בהקפדה. ערבול האפוקסי נעשה ע"י מקדחה חשמלית איטית, לפחות שלוש דקות, עד קבלת חומר אחיד. אי – דיוק במינון הרכיבים או העדר ערבול נאות פוגעים בתכונות האפוקסי במצב טרי וקשוי כאחד.

יש לקחת בחשבון כי צמיגות האפוקסי ומשך עבידותו (Pot life ) לאחר הערבול תלויים במידה ניכרת בטמפרטורת הסביבה. בתנאי קיץ אין להחזיק רכיבי אפוקסי חשופים לשמש כי האפוקסי מתקבל דליל מדי וזמן הפלמור של מתקצר. בימים קרים (מתחת ל 17 - 15 מע"צ) אפוקסי מסמיך ולא נוח לעבודה. בתנאים אלו נאלצים לעיתים לחמם את הרכיבים עד הטמפרטורה סביב 25 מע"צ.
הכנת היריעות להדבקה
חותכים את היריעות לפי המידות המתוכננות מראש. בחיתוך יש לקחת בחשבון את כיוון הסיבים הראשים ואת החפיפה הדרושה, אם דרושה. פורסים את היריעות החתוכות על שולחן עבודה בגודל מתאים, העטוף בניילון. מספיגים כל יריעה בנפרד באמצעות מגב גומי רחב או מרית פלדה (מליצ'). כמות האפוקסי להספגה צריכה להספיק להרטבה מלאה של היריעה משני הצדדים, ללא עודפים.

תצרוכת של אפוקסי להספגה תלויה בסוג היריעת וצפיפותן, התצרוכת משתנה מיריעה ליריעה. עם זאת, להספגת יריעות פחמן במשקל 640 ג' למ"ר ידרשו 750 - 800 ג אפוקסי למ"ר, להספגת יריעות זכוכית במשקל 920 ג' למ"ר ידרשו 850 – 900 ג' למ"ר, ליריעות זכוכית במשקל 550 ג' למ"ר ידרשו 550 – 600 ג' למ"ר.
הדבקת היריעות
מורחים את הפריימר על פני הבטון ע"י רולר פרווה נמוכה, 330 – 380 ג' למ"ר, תלוי בטיב פני הבטון וטמפרטורת הסביבה. מספיגים את היריעות באפוקסי כמתואר לעיל ומתחילים בביצוע ההדבקה טרי ע"ג טרי. גם בתנאי הקיץ האפוקסי מסוג Tyfo S נשאר דביק על פני הבטון במשך כשעתיים, בטמפרטורות נמוכות הזמן מתארך עוד יותר.

מדביקים את היריעות על פני הבטון באזורים המוגדרים ובכיוונים הנכונים, כפי שהוגדרו בתוכנית החיזוק. מצמידים את הרצועות ומהדקים אותן לפי השטח ע"י לחיצה ידנית או באמצעות מגב גומי, מרית פלדה או שפכטל רחב. יש להמשיך ולהדק את היריעות על מנת לגרום להצמדה מלאה ולביטול כריות אוויר. באופן כללי, ניתן להוסיף ולהדביק יריעות נוספות, אך יש לוודא שהמערכת לא נעשתה כבדה מדי ונוטה להתנתק מהתשתית בהשפעת המשקל. במקרים אלו ניתן למרוח פריימר סמיך יותר בהיקף היריעות המודבקות ולשפר בכך את דביקותן. מדביקים את הרצועות ברצף, אחת ע"ג השנייה. עם זאת, ניתן לפי הצורך להשלים את ההדבקות גם למחרת היום.

אם השטח המחוזק מתוכנן להיות מכוסה בשליכט או בטיח צמנטי, מחדרים חול יבש לתוך האפוקסי הטרי ע"מ להפוך את השטח לחולי. כבר למחרת היום ניתן ליישם שליכט או טיח צמנטי, הטיח ידבק היטב לשטח המינראלי. כמו כן, ניתן לצבוע את האזורים המחוזקים בצבעי פוליוריתן, שמן או אקרילי.
השתלת עוגנים פולימרים
  • מסמנים את המקומות המתוכננים וקודחים בהם חורים לפי קוטר העוגן: 6 מ"מ חור לעוגן 6 מ"מ, 8 מ"מ – לעוגן 8 מ"מ. עומק הקידוח הטיפוסי כ 10 ס"מ
  • מנקים את הקדח ע"י אוויר דחוס
  • מספיגים את העוגנים באפוקסי ומחדירים אותם לתוך החורים כך שקצבות הסיבים באורך 5 ס"מ יבלטו מהחור
  • באמצעות "גריזר" ממלאים את החורים באפוקסי מוסמך ומורחים את האפוקסי סביב העוגן.
  • פורסים את הסיבים הבולטים בצורת שושנה ע"ג היריעה
  • להצמדת הסיבים לפני האלמנט נעזרים בברגים ושייבות מגולוונים
בקרת טיב
היריעות והדבק נבדקים באופן שוטף ע"י יצרן המערכת בארה"ב. ניתן לקבל דוחות בדיקה לפי הדרישה.

בתום העבודה ניתן לפי דרישת המתכנן, המפקח או היזם לבדוק הדבקות היריעות לבטון. ע"מ לייצג נאמנה את טיב ההדבקה, ייבחר נציג המעבדה שלוש נקודות שליפה בשטח ההדבקה עד 50 מ"ר ונקודת שליפה נוספת לכול 50 מ"ר נוספים, עד 300 מ"ר. מעבר לכך תיבדק נקודת שליפה נוספת לכל 100 מ"ר נוספים. מאמץ שליפה לא יפחת מ 2.0 מגפ"ס בממוצע, כול שליפה בודדת לא תרד מתחת ל 1.2 מגפ"ס.

הקבלן, מנהל העבודה והפועלים המקצועיים
חיזוק מבנים ע"י חומרים מרוכבים אמור להתבצע ע"י קבלן מוסמך בלווי הנדסי צמוד. על הקבלן להוכיח למזמין את התמחותו וניסיונו בתחום השיקום וחיזוק מבני בטון ע"י הגשת רשימת העבודות שבוצעו על - ידו והצוות המתוכנן. כמו כן, עליו לספק את רשימת העובדים ושם ראש הצוות, אשר מתוכננים לבצע את העבודה. אם חברתנו מעורבת בפרויקט החיזוק בצורה זו או אחרת, הננו מעדיפים שהקבלן ומנהל העבודה מטעמו יהיו בין המוסמכים שאישרנו לביצוע עבודות חיזוק ע"י מערכות Fyfe (USA).
סיום העבודה
מנהל עבודה מוסמך אשר נוכח באתר ומנהל את הפרויקט באופן שוטף, ימלא מדי יום יומן ביצוע מפורט המאושר ע"י המפקח.

בסיום העבודה רשאי המזמין לדרוש מהקבלן מכתב, המתאר את אופן החיזוק תוך ציון שהעבודה בוצעה לפי הנחיות המתכנן ונוהל יצרן המערכת. אם חברתנו ביצעה את הפקוח הצמוד או העליון, נוכל לאשר את הצהרת הקבלן.

תחומי יישום


מפרטים טכניים


שלבי הביצוע
פרויקטים בעולם


פרויקטים בארץ
מפרט לביצוע


הנחיות לתכנון


הכנת תשתית לחיזוק